Home Archiwum 2015/2016 Bohater czy zdrajca? Prelekcja o pułkowniku Kuklińskim w naszej szkole

Zdjęcie losowe z Galerii

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Wtorek
28 marca 2023
Imieniny obchodzą:
Aniela, Sykstus
Do końca roku zostało: 279 dni.
Zodiak: Baran

Wydarzenia

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj33
Wczoraj87
W tygodniu120
W miesiącu2641
Wszystkie2289093
Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 
Użytkowników : 56
Artykułów : 696


Bohater czy zdrajca? Prelekcja o pułkowniku Kuklińskim w naszej szkole
Wpisany przez: Agnieszka Brzozowska   
czwartek, 02 czerwca 2016 10:45

Wolnym rycerzom – wolno wybierać oręże
I na polu otwartym bić się z równymi siłami.
Tyś niewolnik, jedyna broń niewolników – podstępy.

A. Mickiewicz „Konrad Wallenrod”

W czwartek 2 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach odbyło się ciekawe spotkanie poświęcone postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Czy Jack Strong był zdrajcą, który złamał wojskową przysięgę? Czy bohaterem, który uratował ojczyznę przed nuklearną zagładą? Wiele faktów z życia płk. Ryszarda Kuklińskiego budziło tego typu wątpliwości wśród historyków oraz byłych wojskowych.

 

Z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Szabelskiego, interesujące spotkanie dla młodzieży naszej szkoły poprowadził p. Michał Sikorski, historyk związany z Izbą Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w Warszawie. Życiorys nietuzinkowej postaci został przedstawiony w sposób rzeczowy, a zarazem bardzo ciekawy. Prelekcję wzbogaciła wystawa poświęcona płk. Kuklińskiemu, składająca się z 20 plansz prezentujących biografię Ryszarda Kuklińskiego oraz jego bohaterską misję powstrzymania wraz ze Stanami Zjednoczonymi wojennych planów Związku Sowieckiego w latach 70 i 80 XX w. Na ekspozycji mogliśmy obejrzeć m.in. fotografie i kopie dokumentów, mapy sztabowe planów ataku Układu Warszawskiego na zachód Europy, zapiski prezentujące uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego i Armii Czerwonej. Wystawa prezentowała tradycje wspólnej walki o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wartościowe i ciekawe spotkanie stanowiło okazję dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w Puławach do zagłębienia się w historię współczesną, a także podjęcia refleksji nad wyzwaniami stawianymi przez los oraz konsekwencjami wyborów życiowych i patriotyzmu, który nie zawsze jest łatwy. Dyrektor Krzysztof Szabelski podziękował za wykład, zachęcając uczniów do osobistej oceny postaci płk Kuklińskiego.