Home Archiwum 2012/2013 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zdjęcie losowe z Galerii

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Piątek
9 czerwca 2023
Dzień Przyjaciela
Imieniny obchodzą:
Felicjan, Pelagia
Do końca roku zostało: 206 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Wydarzenia

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj57
Wczoraj74
W tygodniu425
W miesiącu783
Wszystkie2295824
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Użytkowników : 57
Artykułów : 701


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Wpisany przez: Agnieszka Brzozowska   
poniedziałek, 15 kwietnia 2013 10:15

W poniedziałek 15 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół nr 2 w Puławach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i przypada 13 kwietnia. Na tę okazję uczniowie klas 1gt, 3dt oraz 1it: Klaudia Glegoła, Andżelika Jasek, Kornelia Pietrzyk, Agata Fijoł, Agnieszka Mrozek, Krzysztof Bienias, Marcin Jabłoński, Miłosz Kolek, Karol Wiśniewski i Marcin Olbryś pod okiem nauczycielki Agnieszki Brzozowskiej przygotowali montaż słowno muzyczny.

 

Na potrzeby akademii wykorzystano fragmenty relacji osób, których rodziny zostały bezpośrednio dotknięte tragedią. Wzruszające wspomnienia Haliny Mil, która z perspektywy dziecka opisała swoje pożegnanie z ojcem – oficerem Korpusu Ochrony Pogranicza, uświadamiały ogrom cierpienia rodzin żołnierzy pomordowanych w Katyniu. Wiersze nawiązujące w lapidarnej formie do wydarzeń wiosny 1940 r. podkreślały grozę tamtych chwil, męstwo i patriotyzm pomordowanych. Fragment filmu Andrzeja Wajdy oraz muzyka Lecha Makowieckiego stanowiły znakomite tło dla przywoływanych treści. Od 2010 r. z tematem Zbrodni Katyńskie nieodłącznie wiąże się wspomnieniem katastrofy pod Smoleńskiem, również upamiętnionej podczas akademii. 10 kwietnia minęła 3. rocznica katastrofy, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej. Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Krzysztof Szabelski – obecny w Smoleńsku kilka dni po pamiętnym wydarzeniu – w krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę na wielką rolę kultywowania pamięci o tragedii oraz oddawania czci symbolom narodowym i religijnym.

Serdeczne słowa podziękowania kieruję do członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych WILKI: Ryszarda Kamoli oraz Leszka Kozaka za udostępnienie mundurów na potrzeby szkolnej uroczystości.