Home Archiwum 2013/2014 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zdjęcie losowe z Galerii

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
4 grudnia 2021
Imieniny obchodzą:
Barbara, Piotr
Do końca roku zostało: 28 dni.
Zodiak: Strzelec

Wydarzenia

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj28
Wczoraj307
W tygodniu1679
W miesiącu990
Wszystkie2214286
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Użytkowników : 56
Artykułów : 691


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Wpisany przez: Agnieszka Brzozowska   
wtorek, 15 kwietnia 2014 10:15

Pochylam wzrok
wiedząc
że zrobili to przecież ludzie tacy jak ja…

- P. Onfian „Wstyd”

W dniu 15 kwietnia 2014 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach zgromadziła się na uroczystej akademii upamiętniającej Ofiary Zbrodni Katyńskiej, popełnionej  przez sowietów wiosną 1940 r.  Podobnie jak w ubiegłych latach, spotkanie stanowiło okazję do przywołania katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej, w której oddali życie Lech i Maria Kaczyńscy oraz wielu znamienitych Polaków.

 

Uczniowie klasy 1gt wraz z wychowawczynią Agnieszką Brzozowską przygotowali na tę okazję montaż słowo muzyczny oddający tragizm wspominanych wydarzeń. Powrócono do genezy oraz przebiegu zbrodni katyńskiej, zwracając uwagę na pogwałcenie honoru zamordowanych w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w innych miejscach oraz nieprawdopodobne okrucieństwo oprawców. Fakty historyczne, w połączeniu z refleksyjną poezją oraz współczesnymi utworami muzycznymi zespołów Horytnica, Zjednoczony Ursynów oraz rapera Tede – bliskich młodym ludziom, trafiły do odbiorców w skupieniu oglądających część artystyczną.

Katastrofa samolotu TU 154 – M pod Smoleńskiem w ciągu czterech lat znalazła bogaty oddźwięk w twórczości rodzimych autorów. Młodzież recytowała utwory, w których wspomniano prezydencką parę oraz podkreślano jedność narodu polskiego wobec śmierci głowy państwa. Utwór „Dokąd idziesz Polsko?” gorzkim akcentem zakończył spotkanie, podkreślając zjednoczenie Polaków - wyłącznie na skutek tragicznych wydarzeń…

Podczas szkolnej uroczystości upamiętniającej ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem cennym i interesującym uzupełnieniem przywołanych treści było wystąpienie dyrektora ZS nr 2 w Puławach pana Krzysztofa Szabelskiego. W kwietniu 2010 r., zaledwie kilka dni po tragicznym locie TU 154 M z prezydencką parą na pokładzie, przedstawiciele Powiatu Puławskiego pośród których był pan Dyrektor naszej szkoły, odwiedzili katyńską ziemię, aby uczcić pamięć pomordowanych przed ponad siedemdziesięcioma laty oraz polskiej delegacji, której członkowie zginęli zaledwie kilka dni wcześniej. Podczas uroczystego spotkania zaprezentowano pamiątkowe fotografie z wyjazdu, które wykonał i uzupełnił komentarzem pan Krzysztof Szabelski. Osobista relacja pana Dyrektora stanowiła interesujące spojrzenie na omawiane wydarzenia.

Mamy nadzieję, że szkolne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pozostaną w pamięci uczniów ZS nr 2 w Puławach i pobudzą do refleksji nad kolejami losu przodków, zawiłymi dziejami Ojczyzny oraz pamięcią tych, których krew - po siedmiu dekadach od wspominanej zbrodni, tak nagle i niespodziewanie – pozostała na nieludzkiej, katyńskiej ziemi…