Home 2019/2020 Narodowe Czytanie

Zdjęcie losowe z Galerii

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Środa
1 lutego 2023
Imieniny obchodzą:
Brygida, Ignacy
Do końca roku zostało: 334 dni.
Zodiak: Wodnik

Wydarzenia

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj37
Wczoraj103
W tygodniu257
W miesiącu37
Wszystkie2283173
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Użytkowników : 56
Artykułów : 692


Narodowe Czytanie
Wpisany przez: Agnieszka Malinowska   
wtorek, 10 grudnia 2019 09:10

10 grudnia, na 3-ciej godzinie lekcyjnej odbyła się w naszej szkole, będąca nawiązaniem do tegorocznego Narodowego Czytania, akcja czytania polskich nowel. Po krótkim wprowadzeniu przez szkolny radiowęzeł prowadzący zaprosili do czytania jednego z ośmiu wybranych utworów w każdej z klas. Uczniowie wysłuchali: „Dymu „M. Konopnickiej, „Dobrej pani” E. Orzeszkowej, „Orki” W. S. Reymonta, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza, „Sawy” H. Rzewuskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Katarynki” B. Prusa i „Rozdziobią nas kruki, wrony” S. Żeromskiego.

 

{z listu Prezydenta RP} […] Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.